“Kalorycznośc pelletu”
„Kaloryczność pelletu” to podstawowy przykład oszustwa. Dlaczego? Ano dlatego, że takiego parametru dla pelletu się nie określa. Po prostu nie istnieje. Jakie zatem wartości się określa?
- Ciepło spalania: jest to całkowite zmierzone w warunkach laboratoryjnych ciepło spalania pelletu, z uwzględnieniem podgrzania i odparowania wody, etc, w 250 stopniach celsjusza i w atmosferze tlenowej. Parametr ten nie jest uwzględniany przy certyfikacji pelletu, jako że ciepło spalania nigdy nie jest ciepłem uzyskiwanym w piecu (np. dlatego że podgrzana para wodna “ucieka w komin” unosząc wartościowe ciepło. Parametr ten mierzy się w stanie “suchym” i w stanie “dostarczonym”.
- Wartość opałowa: jest to bardziej rzeczywisty wynik, uwzględniający ciepło tracone na odparowanie wody z materiału oraz ciepło pary wodnej będącej wynikiem spalania wodoru. Róznica pomiędzy ciepłem spalania “suchego” produktu a wartością opałową “dostarczonego” produktu może wynosić 12% czy 15%. Ten parametr również mierzy się w stanie suchym i dostarczonym
Na arkuszu badań przykładowego pelletu możemy znaleźć wartości:
- Ciepło spalania (Qv, gr d) – 19.930 kJ/kg
- Ciepło spalania (Qv, gr, r) – 18.970 kJ/kg
- Wartość opałowa (Qv, net, d) – 18.660 J/kg
- Wartość opałowa (Qv, net, r) – 17.650 J/kg
Ze względu na ilośc ciepła, którą możemy uzyskać z tego pelletu w naszym piecu, interesuje nas wartość opałowa w stanie dostarczonym Qv,net,r (jako że tą się wykorzystuje w certyfikacji). I teraz należałoby spojrzeć w tabelę wartości normatywnych, żeby sprawdzić w jakiej kategorii mieści się dany pellet:
Norma DIN EN A1 (DIN PLUS) = wartość opałowa pomiędzy 16.500 a 19.000 kJ/kg (norma nie mówi nic o “kaloryczności” czy “cieple spalania”).
Czyli analizowany pellet daje tyle ciepła, ile przewiduje norma DIN PLUS
Natomiast nieuczciwy sprzedawca, myśląc o parametrze “ciepło spalania w stanie suchym” mógłby powiedzieć “Panie, to ma lepszą kaloryczność niż DIN PLUS”. Pytanie czy kłamie, czy wypowiada się tylko “nieprecyzyjnie”…
I teraz pytanie: w jakiej normie jest pellet, którego sprzedawca reklamuje jako: kaloryczność powyżej 19.000 kJ/kg? W przetargach często spotykamy zapis: pellet DIN PLUS, kaloryczność minimum 19.000 kJ/kg. Jeśli norma DIN PLUS przewiduje maksymalną wartośc opałową na 19.000 kJ/kg, to jak można wymagać aby zamawiany pellet miał “kaloryczność > 19.000 kJ/kg”. O jaką kaloryczność tutaj chodzi, co chciał kupić zamawiający? Pytanie też, dlaczego norma określa maksymalną kaloryczność pelletu, przecież im więcej ciepła tym lepiej? Ano pewnie dlatego, że więcej ciepła to wyższa temperatura spalania (a piece mają swoją wytrzymałość – nalezy zapewnić żeby np. nie stopił się palnik) a także dlatego, że istnieje pewna graniczna ilość ciepła, którą można otrzymać z czystego drewna, więc jeśli coś ma wartość opałową powyżej normy DIN plus, można się zacząć zastanawiać czy to aby na pewno czyste drewno?