
Ekologia przede wszystkim, chcę zminimalizować mój wpływ na środowisko.
Jeśli jesteś naprawdę „ekologicznie-świadomy”, to rozwiązaniem dla Ciebie jest pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym. Pobiera ona energię z gruntu (stała temperatura przez cały rok ok 10-12 stopni Celsjusza na głębokości >10 metrów) i ogrzewa nią dom. Działa na zasadzie odwróconej lodówki – chłodzi ziemię a ogrzewa mieszkanie. Pompy ciepła wymagają do działania prądu elektrycznego, ale są niebywale skuteczne. W przypadku domu z ogrzewaniem grzejnikowym osiągają efektywność (tzw. współczynnik COP) około 3.5 a w przypadku ogrzewania podłogowego nawet COP=5 do 6. Co to za współczynnik? Ano określa on, ile KWh energii cieplnej można przetransportować z gruntu do domu, za pomocą 1 KWh energii elektrycznej. Jak widać, w najlepszym układzie, z 1KWh prądu można uzyskać 5-6KWh ciepła.
Pompa ciepła to jednak o wiele poważniejsza inwestycja, bo samo urządzenie kosztuje około 20.000 PLN, do tego dochodzi wyższy koszt kotłowni oraz budowy kolektora gruntowego (wiercony lub układany w wykopie). Jednakże prawidłowo zbudowana instalacja jest całkowicie bezobsługowa, bezawaryjna.
Co więcej, instalacje domowe wcale nie wymagają dużej mocy pompy. Przykład poniżej, dom wybudowany wg. starszych standardów cieplnych, przystosowany do ogrzewania piecem CO2 (grzejniki) z niewielkim udziałem ogrzewania podłogowego.
-Dom jednorodzinny, 170m2, wolnostojący na otwartej przestrzeni, ściany jednowarstwowe Ytong 36cm
– Ogrzewanie pompa ciepła 3.5KW (mocy elektrycznej)
– 80% grzejniki
– 20% podłogówka
– Ciepła Woda Użytkowa
– Współczynnik COP=3.5
– Standardowa taryfa elektryczna
– Koszt ogrzewania w okresie zimowym – ok. 500 PLN miesięcznie
– Koszt produkcji ciepłej wody w lecie – ok. 5 PLN tygodniowo.
Przy prawidłowo zaprojektowanym domu (100% ogrzewania podłogowego) koszty ogrzewania zimą mogą wynosić nawet 300 PLN miesięcznie.
Trzeba jednak przyjąć, iż instalacja takiego rozwiązania to około 50-60 tysięcy złotych.