Pellet tzw „drzewny”
Kupując pellet, zwłaszcza ten w „okazyjnych” cenach, trzeba się upewnić, że kupujemy pellet z trocin drzewnych (i tylko trocin). Najbezpieczniej jest kupować pellet od producentów, którzy sami wytwarzają trocinę – będą to producenci galanterii ogrodowej, mebli z drewna, parkietu. Gorzej jest w przypadku producentów, którzy wytwarzają pellet z trociny, którą kupują na rynku.
Dlaczego?
A dlatego, że producenci wyrobów z drewna mają pełną kontrolę nad surowcem. Drewno jest okorowywane, czyste bale są cięte a trocina z tego procesu jest odsysana do silosów lub na hałdy, po czym produkowany jest z niej pellet. W przypadku zakupu trociny, jest bardzo trudno określić, z czego się naprawdę składa. O ile jeszcze łatwo wykryć fragmenty kory (ciemna trocina) to już trudniej określić, czy trocina nie zawiera odpadów MDF, płyt wiórowych czy sklejki.
Taka trocina jest nasączona klejem, zawiera fragmeny PCV, lakiery, etc. Przy spalaniu tej substancji wytwarzają się rakotwórcze produkty spalania, taka trocina też miewa tendencję do zbrylania się w palniku, zakłócając jego pracę. Więc nie dość, że będziemy truli siebie i okolicę, to dodatkowo narażamy się na niebezpieczeństwo uszkodzenia pieca i kosztowną naprawę.
Na obrazku powyżej pokazano zbliżenie na pellet z MDF/HDF, z zanieczyszczeniami. Zanieczyszczenia można rozpoznać w postaci kolorowych intruzji w pellecie.